Kas ir šī terapija?
Ar Baha ziedu terapijas metodes palīdzību tiek identificēti cilvēku postošie emocionālie stāvokļi un sagatavotas atbilstošas ziedu esences šo stāvokļu līdzsvarošanai. Postošie emocionālie stāvokļi var būt bailes, dusmas, nomāktība, trauksme, pārmērīga kontrole utt. Postošo emocionālo stāvokļu līdzsvarošana palīdz samazināt dažādus ikdienas traucējumus (piemēram, trauksmi, veģetatīvās distonijas izpausmes, bezmiegu, nespēju fokusēties, depresīvas izpausmes) un sekmē atveseļošanos no akūtām vai hroniskām, fiziskām slimībām.
Terapija var tikt lietota arī profilaktiskos nolūkos, piemēram, ja zināms, ka būs ķirurģiska iejaukšanās (operācija), liela slodze tuvākajā nākotnē (piemēram, eksāmeni, darba vai dzīves vietas maiņa).
Terapijas pamatprincips
Līdzekļi tiek pagatavoti pēc E. Baha pagatavošanas metodēm (saules vai vārīšanas). Iegūtie līdzekļi tiek saukti par mātes esencēm, kuras attiecīgi šķaidot ar ūdeni tiek pagatavotas tinktūras, krēmi vai līdzekļi graudiņu formā. Terapijas galvenais pamatnosacījums ir “Ārstē cilvēku, nevis slimību”. Šī terapija ir savietojama ar citām ārstniecības metodēm, tai skaitā klasisko medicīnu un fizioterapiju.
Kā terapija radusies?
Baha ziedu terapiju radījis angļu ārsts Edvards Bahs 1918 gadā. Būdams ārsts, ķirurgs un bakteriologs, viņš meklēja maigu, cilvēka ķermenim un prātam draudzīgu ārstēšanas metodi. Viņš veica atklājumus par augiem, to iedarbību un veidiem, kā tos pagatavot esencēs un lietot konkrētos ārstnieciskos nolūkos.
Ārsts izstrādāja precīzus emocionālo stāvokļu aprakstus – katrs no viņa izvēlētajiem 38 augiem, ko dēvē par “Baha ziediem”, raksturo noteiktu emocionālo un prāta stāvokli. Latvijā aug 27 no 38 augiem. Emociju ziņā iekšēji līdzsvaroti cilvēki slimo reti un viegli, jo viņiem ir spēcīgāka imunitāte. Tādēļ Baha ziedu terapiju var lietot gan veselības profilaksei, gan gadījumos, kad saslimšana jau ir notikusi. Bahs arī uzsvēra, ka slimība ir jāuztver kā labdarīga (ar to nevajag cīnīties), jo tā palīdz saprast un ieraudzīt to emocionālo disbalansu, kurā akūti vai hroniski atrodas slimnieks. Šobrīd šo terapiju lieto miljoniem cilvēku visās pasaules malās, un arī Latvijā tā ir pieejama kopš 2008. gada.